Żywienie człowieka i dietetyka

Absolwenci studiów I stopnia kierunku Żywienie człowieka i dietetyka łączą w sobie kompetencje technologa żywności i dietetyka. Posiadają wiedzę obejmującą zagadnienia z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego, profilaktyki chorób cywilizacyjnych, technologii przygotowywania potraw, a także polityki wyżywienia ludności oraz psychodietetyki. Znają czynniki ryzyka chorób dietozależnych i są specjalistami  w zakresie poradnictwa żywieniowego i dietetycznego dla różnych grup populacyjnych, zróżnicowanych pod względem wieku, zawodu oraz warunków życia. Charakteryzują się umiejętnościami praktycznymi,  jak i wiedzą z zakresu zdrowego i racjonalnego odżywiania ludzi zdrowych, doboru właściwej diety w stanach chorobowych, w celach profilaktycznych i edukacyjnych.

Absolwenci studiów II stopnia na kierunku Żywienie człowieka i dietetyka mają wiedzę zakresu żywienia klinicznego,  dietetyki, profilaktyki chorób cywilizacyjnych,  a także technologii przygotowywania potraw. Znają czynniki ryzyka chorób dietozależnych i są specjalistami  w zakresie planowania i wprowadzania, opartego o podstawy naukowe, żywienia indywidualnego i zbiorowego dla zróżnicowanych pod względem wieku, zawodu oraz warunków życia grup populacyjnych. Dysponują także wiedzą niezbędną do oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia oraz zapobiegania i wspomagania leczenia chorób dietozależnych przez propagowanie odpowiednich zaleceń i wskazań żywieniowych.

Studia na kierunku Żywienie człowieka i dietetyka przygotowują do podjęcia pracy w jednostkach świadczących usługi żywieniowe i dietetyczne, szpitalach, sanatoriach, domach opieki społecznej i zakładach gastronomicznych. Mogą także podjąć pracę w charakterze nauczyciela w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, w zakładach przemysłu spożywczego (spółdzielnie mleczarskie, zakłady mięsne itp.), organizacjach konsumenckich, placówkach sportowych.  Są również przygotowani  do współpracy z organizacjami zajmującymi się promocją zdrowia, a także do założenia własnej działalności gospodarczej, ukierunkowanej na doradztwo żywieniowe.

Sylabusy, Programy studiów, Plany studiów