Technologia i organizacja gastronomii

Kierunek ma na celu nowoczesne i wszechstronne kształcenie ekspertów w dziedzinie usług gastronomicznych. Studia powołano w odpowiedzi na aktualne polskie potrzeby społeczno-gospodarcze w zakresie kształcenia zawodowego na poziomie akademickim. Proponowany, innowacyjny system studiowania zakłada równoczesne zdobywanie wiedzy teoretycznej w uczelni i doświadczenia praktycznego podczas staży u przedsiębiorców z branży hotelarskiej, restauracyjnej i cateringowej (sektor HoReCa). Płatne staże będą trwały łącznie 11 miesięcy i obejmą szkolenie techniczne, technologiczne i menadżerskie. W ramach stażu wykonywana będzie również praca dyplomowa o charakterze aplikacyjnym.

Studia na kierunku Technologia i organizacja gastronomii pozwolą zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu towaroznawstwa, bezpieczeństwa oraz technologii żywności, ze szczególnym uwzględnieniem  metod i technik stosowanych w nowoczesnej gastronomii oraz z zakresu żywienia człowieka, a także  podstaw dietetyki. W trakcie studiów przeprowadzone zostaną również trzy bezpłatne szkolenia (baristerskie, barmańskie, somelierskie), które uzupełnią wiedzę i umiejętności studentów o treści nierealizowane w programie studiów i umożliwią zdobycie certyfikatów potwierdzających przydatne umiejętności zawodowe. Studia przygotowują do pracy w różnych dziedzinach gospodarki związanych z żywnością i żywieniem, przede wszystkim w zakładach gastronomicznych, zakładach żywienia zbiorowego, hotelarstwie, ośrodkach wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych, ale także m.in., w jednostkach doradztwa żywieniowego, placówkach zajmujących się edukacją żywieniową czy też zakładach przemysłu spożywczego.

Sylabusy, Programy studiów, Plany studiów

Studia realizowane w ramach projektu POWR.03.01.00-00-DU74/18 „HoReCaDUO – Uruchomienie i realizacja na UPWr nowego kierunku inżynierskich studiów dualnych o profilu praktycznym Technologia i organizacja gastronomii„, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju.