Katedra Technologii Rolnej i Przechowalnictwa

Katedra Technologii Rolnej i Przechowalnictwa

Nasze tradycje dydaktyczne i badawcze wywodzą się z lwowskich ośrodków naukowych, a początek rozwoju naszej jednostki sięga 1891 roku. Profil prowadzonych badań naukowych i zajęć dydaktycznych uformowali wybitni profesorowie, tacy jak: Tadeusz Chrząszcz, Wiktor Syniewski, Aleksander Tychowski. W powojennym Wrocławiu nasza Katedra powstała jako jedna z pierwszych na Wydziale Rolnictwa, Uniwersytetu i Politechniki, założona przez prof. Aleksandra. Tychowskiego, a kontynuatorami jej przedwojennych tradycji byli: prof. dr Wilhelm Kamienobrodzki, prof. dr Karol Gerlicz, prof. dr hab. Gustaw Sobkowicz i doc. dr Jerzy Kiersnowski.

Dysponujemy dobrze wyposażonymi laboratoriami badawczymi analizy chemicznej, fizycznej i organoleptycznej surowców i produktów żywnościowych, ze szczególnym uwzględnieniem analizy produktów skrobiowych; przetworów ziemniaczanych; produktów przekąskowych; tłuszczów roślinnych; składników żywieniowych i antyżywieniowych surowców, półproduktów i produktów roślinnych,

Mamy kontakty naukowe z kilkoma ośrodkami zagranicznymi, prowadzimy badania w ramach projektów badawczych finansowanych ze środków zewnętrznych. Od wielu lat współpracujemy z zakładami przetwórczymi na zasadach umów długoterminowych i krótkoterminowych.

Prowadzimy zajęcia dydaktyczne na I i II stopniu studiów (studia inżynierskie i magisterskie) dla studentów wszystkich kierunków Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, a także na  Wydziale Przyrodniczo - Technologicznym, Biologii i Hodowli Zwierząt, czy studentów Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Przedmioty prowadzone przez pracowników katedry obejmują zagadnienia zakresu ogólnej technologii żywności, analizy żywności, technologii przetwórstwa węglowodanów, technologii tłuszczów roślinnych, wykorzystania surowców roślinnych w produkcji. Corocznie w Katedrze wykonuje się prace inżynierskie, licencjackie, czy magisterskie, prowadzimy również prace doktorskie w dyscyplinie technologia żywności i żywienie.

Świadczymy różnorodne usługi dla zakładów przemysłowych, drobnych producentów żywności, rolników i innych podmiotów gospodarczych. Oferujemy:

  • Badania naukowe w zakresie dyscypliny naukowej „Technologia żywności i żywienia”.
  • Opiekę naukową i promotorstwo prac doktorskich w tej dyscyplinie.
  • Kompleksowe badania chemiczne, fizyczne i organoleptyczne surowców i produktów żywnościowych i ich ocenę pod względem zgodności z wymogami odpowiednich norm.
  • Kompleksową ocenę wartości odżywczej i jakości zdrowotnej żywności (m.in. oznaczanie składu aminokwasów, skład kwasów tłuszczowych, zawartości związków antyodżywczych, tj.: azotany, glikoalkaloidy).
  • Ekspertyzy naukowe, opinie techniczne, przygotowanie informacji żywieniowej.
  • Konsultacje i doradztwo w zakresie technologii produkcji, przechowywania i jakości surowców i produktów żywnościowych.