Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności

biotechnologia.jpg

Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności jest jedną z 8 Katedr Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Badania prowadzone w Katedrze koncentrują się na wykorzystaniu mikroorganizmów w szeroko pojętej biotechnologii. Głównymi mikroorganizmami stosowanymi w badaniach są niekonwencjonalne drożdże Yarrowia lipolytica oraz grzyby strzępkowe z rodzaju Trichoderma. Prowadzone są również prace nad wykorzystaniem bakterii z rodzaju Bacillus, nad drożdżowymi szczepionkami dla serowarstwa, badania dotyczące aktywności killerowej, dominujących w serach drożdży Debaryomyces hansenii oraz budowy i funkcji ich liniowych plazmidów, a także prace z zakresu molekularnej diagnostyki drożdży. Obecnie prowadzimy również prace nad wykorzystaniem bakteriofagów w ochronie zwierząt hodowlanych.

Działalność dydaktyczna prowadzona jest z zakresu mikrobiologii (od podstawowych i ogólnych zagadnień do specjalizacji w kierunku mikrobiologii żywności), biochemii, biotechnologii przemysłowej, enzymologii oraz biologii molekularnej.

Pracownicy Katedry tworzą Wiodący Zespół Badawczy „Biotechnologia dla życia i przemysłu- Biotechlife