Katedra Chemii Żywności i Biokatalizy

chemia.jpg


Katedra Chemii Żywności i Biokatalizy
Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wywodzi się z Katedry Chemii Ogólnej Wydziału Rolniczego Uniwersytetu i Politechniki, które były pierwszą wspólną uczelnią wrocławską (1945-52). Po podziale uczelni, Katedra Chemii Ogólnej została włączona w struktury Wydziału Rolniczego Wyższej Szkoły Rolniczej. Zostały do niej wówczas przeniesione tradycje Politechniki Federalnej w Zurychu, gdzie jedni z pierwszych pracowników, późniejsi kierownicy Katedry - Marian Kocór i Stanisław Mejer, ukończyli studia na Wydziale Chemicznym i uzyskali stopnie naukowe doktorów prowadząc badania pod kierunkiem laureatów Nagrody Nobla odpowiednio prof. U. Preloga i prof. L. Ružički.

Na przestrzeni lat jednostka wielokrotnie zmieniała nazwę: w 1970 roku Katedra weszła w skład Instytutu Technologii Rolno-Spożywczej, w latach 1972-1982 stanowiła Instytut Podstaw Chemii, przemianowany w 1982 roku na Katedrę Podstaw Chemii, w 1997 roku na Katedrę Chemii, a w 2021 na Katedrę Chemii Żywności i Biokatalizy.

W Katedrze od początku realizowano tematy badawcze związane z izolowaniem i syntezą biologicznie aktywnych związków organicznych oraz szeroko pojętymi biotransformacjami naturalnych i syntetycznych związków organicznych. Użyteczność prowadzonych w Katedrze prac badawczych przekłada się na projekty realizowane przez jej pracowników, finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 oraz projekty wdrożeniowe i te związane ze współpracą z przemysłem.

Pracownicy Katedry prowadzą wykłady i zajęcia laboratoryjne z chemii ogólnej, nieorganicznej, organi­cznej, fizycznej, chemii żywności, biochemii, biotransformacji, instrumentalnych metod analizy żywności i inne. Na uwagę zasługuje rozwinięcie badań Katedry w dziedzinie biotransformacji, które umożliwiło włączenie do dydaktyki tej specjalizacji jako przedmiotu wykładowego i prac magisterskich. Wielu pracowników Katedry jest zaangażowanych także w pracę z młodszymi słuchaczami. Organizują wykłady, pokazy i warsztaty w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, Uniwersytetu Dzieci, Uniwersytetu Dziecięcego Unikids i wielu innych projektów dydaktycznych.

W Katedrze prężnie działają dwa studenckie koła naukowe: SKN OrgChem oraz SKN Kuchni Molekularnej. Zaangażowani studenci kół naukowych działają z sukcesami nie tylko w laboratorium (czego efektem są wystąpienia konferencyjne i publikacje naukowe), ale również organizują warsztaty dla dzieci i dorosłych, pokazy i prezentacje w wielu placówkach dydaktycznych i naukowych.